Ürün sepete eklendi
Ürün favori eklendi

Alışveriş Sepeti

Anatolian Natural Cure

İndirimli Tutar 0 TL
Toplam Tutar 0 TL

Ürünleri Ara

Seneca’nın Sarsılmazlık Üzerine Söyledikleri

blog-img

Bilge kendi ruhunun değerini bilendir Seneca’ya göre. Bu nedenle haksızlık karşısında etkilenmez çünkü haksızlık yapanların ona etki edemeyecek kadar aşağıda olduğunu bilir. Burada kibir değil, aksine şefkat vardır. Haksızlık yapan kişi kötüdür, bilmeyendir, eksiktir, kendine acı verendir ve bilge tüm bunlar karşısında şefkatli, güçlü ve yol gösterendir.

Kim kendisine ait olmayan bir şeyin kaybından etkilenir?” -Seneca

Ve bilir bilge haksızlıklar, darbeler karşısında hiçbir şey kaybetmeyeceğini. Çünkü onun sahip olduğu tek şey erdemleridir. Erdem özgürdür. Yaralanmaz, hareket ettirilmez, sarsılmaz, bu yüzden darbelere karşı sağlam durur, öyle ki yönü ne değiştirilebilir ne de mağlup edilebilir.

“Temeli sağlam atılmış bir ruhu sarsabilecek kadar güçlü bir silah yapılamaz” – Seneca 

Kimse zihnen etkilenmeden haksızlığa uğramaz der Seneca. Hatalardan sıyrılmış, kendisini kontrol edebilen, derin bir sessizlik ve huzur içindeki biri haksızlıktan muaftır. Gerçekten de öyle değil midir? Evet, erdemlerle örülmüş, yalnızca erdemlere sahip birer bilge değiliz belki. Biz aciz insanlar çok şeye sahibiz: Gurura, kibre, eşyalara, paralara ve daha birçok şeye… 

Gerçekten sahip olduğumuz tek şeyimiz erdemlerimizken biz onları kaybetmekten değil geçici olanları kaybetmekten korkar dururuz. Birilerinin, varlığımız zannettiğimiz şeylere saldırma ihtimalinden çekiniriz. Halbuki izin vermediğimiz sürece bu mümkün değildir ki…

Birinin bize zarar verişi aslında bizim aczimizle ilgilidir. Korkularımızla, başkalarına olan bağımlılığımızla darbeler alır ve bu darbelerden yıkılırız. Bizim başkalarına verdiğimiz izinler, yüklediğimiz anlamlar ve kendimizin farkında olmayışımızdır bizi yerle bir eden. Karşıdaki küçük büyük zararlar vermeye çalışır bize. Belki bilerek belki hiç istemeyerek… Önemli değil. O yapsın. O ne yaparsa yapsın… Sağlam ruhumuzu nasıl kıpırdatıp dağıtabilir ki? Kendimizin, erdemlerimizin farkına varsak her şey daha iyi olur belki.

İçimizdeki değerlerin farkına varabilmek dileğiyle…

Sabit Kargo Fiyatı

Kapıya Teslim

Whatsapp İletişim

0533 363 06 68

350 TL Üstünde

Ücretsiz Kargo

Para İade Kolaylığı